Zaradi velikega zanimanja ponovno organiziramo seminar Fotonapetostni sistemi – zahteve za preskušanje, dokumentiranje in vzdrževanje – sistemi, priključeni na omrežje (predstavitev standarda in praktični primeri).
Vabimo vas k udeležbi na spletnem seminarju, ki ga prirejamo EZS in SIST v torek 22. oktobra od 10.00 do 14.15 ure.
Uvod
Po pričakovanjih naj bi bila življenjska doba na omrežje priključenih fotonapetostnih sistemov nekaj desetletij, seveda ob primernem vzdrževanju ali spremembah v tem obdobju. V tem času so zelo verjetne gradnje ali električna dela v okolici fotonapetostnega polja, na primer dela na strehi v bližini polja ali spremembe (gradbene ali električne) na samem fotonapetostnem sistemu. Prav tako se lahko zamenja tudi lastništvo sistema, še posebej to velja za sisteme, nameščene na stavbah. Zato je za dolgotrajno vzdrževanje in varnost fotonapetostnega sistema v obratovanju treba zagotoviti ustrezno dokumentacijo.
Standard SIT EN 62446-1:2016, Fotonapetostni sistemi – Zahteve za preskušanje, dokumentiranje in vzdrževanje – 1. del: Sistemi, priključeni na omrežje – Dokumentacija, prevzemni preskusi in nadzor je razdeljen na dva dela:
- Zahteve za dokumentacijo sistema – podrobnosti v tem delu morajo uporabniku podati informacije o fotonapetostnem sistemu, priključenem na omrežje;
- Preverjanje – ta del vsebuje informacije, pričakovane za prvo (ali periodično) preverjanje nameščenega sistema. Vsebuje zahteve za pregled in preskušanje.
Namen
Predstavitev zahtev, ki jih standard in dopolnilo standarda podajata kot minimalni nabor zahtev za dolgotrajno varno obratovanje in vzdrževanje fotonapetostnih sistemov, priključenih na omrežje, kamor spadajo tudi v zadnjem času zelo aktualni fotonapetostni sistemi za samooskrbo.
Standard SIST EN 62446-1 v svojih referenčnih dokumentih citira tudi tehnična smernica TSG-N-002:2021, Nizkonapetostne električne inštalacije, ki določa gradbene ukrepe oziroma rešitve za dosego zahtev Pravilnika o zahtevah za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah (Uradni list RS, št. 140/21).
Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije (Uradni list RS, št. 43/22) v svojem 9. členu od uporabnika zahteva, da distributerju dostavi zapisnik o pregledu, preizkusu in meritvah vgrajenih inštalacij skladno s predpisi, ki urejajo zahteve za nizkonapetostne električne inštalacije v stavbah.
Predstavitev je namenjena
Osebam in pravnim osebam, ki so lastniki, izvajalci, pregledniki oziroma preverjajo in vzdržujejo fotonapetostne sisteme, priključene na omrežje:
- lastnikom,
- upravljavcem,
- preglednikom,
- vzdrževalcem,
- drugim osebam, katerih skrb je varno obratovanje in zanesljivo vzdrževanje fotonapetostnih sistemov.
Kaj boste pridobili z udeležbo?
Seznanili se boste:
- z zahtevami za dokumentacijo, ki bo zagotavljala varno in dolgotrajno obratovanje in vzdrževanje vašega fotonapetostnega sistema;
- s preverjanji, ki jih je potrebno izvesti tudi na enosmernem delu vašega fotonapetostnega sistema za njegovo varno in zanesljivo obratovanje;
- z vsebino, ki jo mora vsebovati celovit zapisnik o preverjanju fotonapetostnega sistema in ki jo lahko zahtevate od izvajalca pri prevzemu sistema;
- z metodami za pravočasno odkrivanje napak, okvar, težav z zaprašenostjo, senčenjem in zaslanjanjem vaših fotonapetostnih sistemov, kar bo izboljšalo njihovo delovanje v dolgi življenjski dobi.
V skladu z dogovorom z Inženirsko zbornico Slovenije (IZS) bodo pooblaščeni in nadzorni inženirji za udeležbo na izobraževanju pridobili kreditne točke iz izbirnih vsebin skladno s Splošnim aktom o stalnem poklicnem usposabljanju pooblaščenih inženirjev.
Člani EZS (tudi člani ED in SD) imate pri prijavi 20 % popusta pri kotizaciji. Nudimo tudi 30 % popusta za podjetja, ki prijavijo več kot dva zaposlena.
SIST bo pripravil tudi posebno akcijo za nakup standarda SIST EN 62446-1:2016 in dopolnila SIST EN 62446-1:2016/A1:2018, v papirni obliki.
Program
10.00 | Pozdrav organizatorja |
10.00–10.30 | Uvodni del
|
10.30–10.45 | Slovenska izdaja
|
10.45–11.05 | Uvodna poglavja
|
11.05–11.10 | Odmor |
11.10–12.00 | Poglavja
|
12.00–12.05 | Odmor |
12.05–14.00 | Poglavja in dodatki
|
14.00–14.15 | Vprašanja in odgovori |
Udeleženci lahko do 18. oktobra 2024 pripravite in pošljete vprašanja v zvezi s temo seminarja na seminarji@sist.si.
Izvajalec
Seminar bo izvedel Boštjan Meža, univ. dipl. inž.
Boštjan Meža je vodja meritev in kontrole kakovosti v podjetju Esotech, d. d., kjer od leta 2001 vodi oddelek merilne službe in aktivno izvaja preglede in meritve zahtevnih in manj zahtevnih električnih in strelovodnih inštalacij na vseh vrstah objektov. Je certificirani preglednik za zahtevne in manj zahtevne električne inštalacije, inštalacije zaščite pred strelo in inštalacije z eksplozijsko ogroženimi prostori. Od leta 2002 je član Inženirske zbornice Slovenije in pooblaščeni inženir za projektiranje, nadzor nad gradnjo in vodenje del na zahtevnih in nezahtevnih objektih. V podjetju Esotech, d. d., od leta 2000 deluje tudi kot vodja projektov, pretežno na projektih s področja elektroenergetike in industrije. Je predavatelj na Agenciji poti, d. o. o., in občasno na konferencah slovenskih elektroenergetikov CIGRE-CIRED, Inženirski zbornici Slovenije, Elektrotehniški zvezi Slovenije in v Društvu varnostnih inženirjev Velenje.