Prevajanje
Elektrotehniška zveza Slovenije v smislu dobre inženirske prakse priporoča uporabo strokovnih tehniških izrazov za poimenovanja gradnikov, pojavov in postopkov iz tehniških terminoloških in področnih standardov. Pravilen strokovni izraz omogoča natančno izražanje in je podlaga za enoumno sporazumevanje.
S tem namenom EZS aktivno sodeluje pri zbiranju predlogov za prevajanje standardov s strani distribucij, posameznikov, društev in podjetij, ki delujejo na področju elektrotehnike, in prevajanju terminoloških ter področnih standardov.
Pri prevajanju slovenskih standardov strokovnjaki veliko pozornosti posvetijo izrazju in njegovi enotni uporabi na različnih področjih. Poenoteno izrazje je zelo pomembno za pravilno in učinkovito uporabo standardov ter omogoča medsebojno razumevanje v različnih okoljih.
Tega se že od vseh začetkov zavedajo tudi v mednarodnih in evropskih organizacijah za standardizacijo, rezultat pa so terminološki standardi in v večini standardov obvezna točka Izrazi in definicije.
Področja prevajanja
EZS pokriva naslednja področja s področja elektrotehnike, informacijske tehnologije in telekomunikacij:
- Avdio, video in večpredstavitveni sistemi ter njihova oprema
- Električne varovalke
- Električni aparati za eksplozivne atmosfere
- Električni kabli
- Električni rotacijski stroji
- Elektromagnetna združljivost
- Energetski transformatorji
- Fotonapetostni sistemi
- Izolacijski materiali in sistemi
- Izolatorji
- Konstrukcije
- Merilna oprema za elektromagnetne veličine
- Mobilne komunikacije
- Nadzemni vodi in vodniki
- Nizkonapetostne in komunikacijske električne inštalacije
- Oskrba z električno energijo
- Prenapetostni odvodniki
- Steklo, svetloba in razsvetljava v gradbeništvu
- Stikalni in krmilni aparati
- Storitve in protokoli v omrežjih
- Terminologija
- Visokonapetostne inštalacije
- Vzdrževanje in obvladovanje premoženja
- Zaščita pred delovanjem strele
Elektrotehniška zveza Slovenije je aktivna na področjih, ki pomagajo izboljšati in urejati delovne procese, obenem pa s povezovanjem strokovnjakov na različnih področjih, tudi iz elektrogospodarstva, prispeva k napredku znanosti in inovacij.
Del poslanstva Elektrotehniške zveze Slovenije je tudi zavedanje, da na mladih svet stoji in zavedanje da tudi učitelji in profesorji vplivajo na videnje aktualnega stanja in razvoja stroke.
Elektrotehniška zveza Slovenije stremi k čim večjem vključevanju strokovnjakov v svoje delo. Pomembno je prepoznati in vključiti osebe, ki želijo še na drugačen način prispevati in deliti svoje znanje.