Publikacije
Publikacije predstavljajo najbolj pomemben vir strnjenega posredovanja zgodovinskega spomina.
Odkrivanje pomembnih knjig, zapisov, študij in drugih pisanih oblik je stalna naloga.
Ivan Šubic
Elektrika, nje proizvajanje in uporaba
Ena pomembnejših (in najstarejših) na področju elektroenergetike na Slovenskem je knjiga avtorja Ivana Šubica Elektrika, nje proizvajanje in uporaba, ki je izšla v letu 1897. Izdana je bila v obdobju, ko je bilo na Kranjskem uvajanje elektroenergetike v polnem zagonu – leta 1883 je zasvetila prva električna luč, kmalu za tem je zagorela prva žarnica, napajana iz omrežja mestne elektrarne v Ljubljani, v Škofji loki so s presežki proizvedene električne energije napajali javno razsvetljavo, postavljen je bil prvi 3 kV vod v Sloveniji. Knjiga je bila objavljena v času, ko so elektriko začeli izobraževati na univerzah.
Društvo CIGRÉ je ob 100-letnici izida knjige leta 1999 izdalo faksimile.
Knjige, ki prikazujejo in opisujejo razvoj elektroenergetike skozi čas
Razvoj elektrifikacije Slovenije do 1945 (Tehniška založba Slovenije, 1976)
Razvoj elektroenergetike Slovenije : 1945-1980 (Tehniška založba Slovenije, 1982)
Zgodovina slovenskega elektrogospodarstva
Knjiga je nadaljevanje predhodne knjige Razvoj elektroenergetike Slovenije : 1945-1980. Ta knjiga opisuje obdobje od 1981 do leta 2000.
To je bilo obdobje hitrih tehnoloških sprememb, ki so zahtevale dinamiko raziskovalnih in razvojnih aktivnosti. Slovenski strokovnjaki so venomer sledili najnovejšim tehničnim in tehnološkim dogajanjem, zato so v evropskih razmerah odigrali pomembno vlogo pri graditvi povezanih elektroenergetskih sistemov.
Elektrotehniška zveza Slovenije je aktivna na področjih, ki pomagajo izboljšati in urejati delovne procese, obenem pa s povezovanjem strokovnjakov na različnih področjih, tudi iz elektrogospodarstva, prispeva k napredku znanosti in inovacij.
Del poslanstva Elektrotehniške zveze Slovenije je tudi zavedanje, da na mladih svet stoji in zavedanje da tudi učitelji in profesorji vplivajo na videnje aktualnega stanja in razvoja stroke.
Elektrotehniška zveza Slovenije stremi k čim večjem vključevanju strokovnjakov v svoje delo. Pomembno je prepoznati in vključiti osebe, ki želijo še na drugačen način prispevati in deliti svoje znanje.